poniedziałek, 4 maja 2015

Wiosna, słońce, celullitis

Przyszedł maj, a wraz z nim wiosna i cieplejsze dni. Nadszedł czas, aby zrzucić zimowe płaszcze i przyjrzeć się dolegliwościom związanym z naszą skórą. Szczególnie dotkliwy po zimie jest cellulit, o którym tyle się teraz słyszy w reklamach środków obiecujących zniwelowanie tego defektu raz na zawsze. Jednak cellulit to dolegliwość nie tylko natury estetycznej. Związany jest on także z zaburzeniami metabolizmu i gospodarki tłuszczowej. Co powinniśmy wiedzieć o cellulicie?Cellulit a dokładniej lipodystrofia to niezapalne schorzenie metaboliczne na poziomie tkanki podskórnej związane z mikroobrzękiem i nieprawidłowym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej.


Cellulit to nie to samo co cellulitis!

Cellulitis to stan zapalny tkanki łącznej wywołany infekcją bakteryjną, który wymaga leczenia klinicznego i farmakologicznego. Cellulit objawia się utratą sprężystości skóry, jej nierówną strukturą, widocznymi guzkami i zgrubieniami pod skórą a czasami bólem w teście szczypania. Widoczny szczególnie w obszarze ud, bioder, pośladków, łydek, ramion i brzucha. Może dotyczyć zarówno kobiet jak i mężczyzn.


Co sprzyja powstawaniu cellulitu?

Na powstanie cellulitu mają wpływ różne czynniki. Możemy podzielić je na cztery grupy. Są to:

  1. uwarunkowanie genetyczne (rodzinne, fenotyp narodowościowy)
  2. uwarunkowania hormonalne (dojrzewanie, ciąża, menopauza, tabletki antykoncepcyjne, HTZ)
  3. uwarunkowania zdrowotne (otyłość, upośledzony przepływ krwi i limfy, budowa ciała)
  4. styl życia (aktywność fizyczna, dieta, używki, stres, obcisłe ubrania, wysokie obcasy)


Rodzaje cellulitu

W zależności od przyczyny i charakteru zmian wyróżniamy cellulit:
- włóknisty
- wodny
- tłuszczowy
- mieszany
oraz pseudo cellulit.

Fazy cellulitu

1. Faza wstępna
2. Faza obrzękowa
3. Faza włóknista
4. Faza stwardnienia


Postępowanie z cellulitem jest zawsze postępowaniem holistycznym. Mimo iż genów nie zmienimy, to na styl życia, gospodarkę hormonalną i stan zdrowia mamy ogromny wpływ. A ponieważ istnieją różne rodzaje i stopnie zaawansowania cellulitu, różne będzie postępowanie terapeutyczne w celu jego zniwelowania. Dlatego chcąc pozbyć się cellulitu, zawsze warto skonsultować się wcześniej z fachowcem.

A co mogą Ci doradzić nasi specjaliści?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz