środa, 1 lipca 2015

Promieniowanie UV a zdrowie

Słońce jest także najsilniejszym naturalnym źródłem promieniowania ultrafioletowego (UV). Mimo że jest ono niewidoczne dla człowieka, to wywiera ogromny wpływ na ludzki organizm - szczególnie skórę i oczy. Czy wiesz jak działają na Ciebie promienie UV?


UV-A i UV-B a skóra 


Promieniowanie UV-B pobudza w skórze syntezę pigmentu, który nadaje jej ciemniejszą barwę, czyli powoduje powstanie opalenizny. Reakcja ta początkowo zauważalna jest w postaci rumienia, który widoczny jest po 3-6 godzinach od ekspozycji na słońce. To także dzięki UV-B w ludzkiej skórze wytwarzana jest witamina D, która zwiększa absorpcję wapnia i fosforu w przewodzie pokarmowym, dzięki czemu mamy mocne kości i zęby. Witamina D odpowiada również za sprawnie działający układ odpornościowy i układ krążenia oraz sprzyja utrzymaniu szczupłej sylwetki. Jednak z ilością czasu spędzonego na słońcu należy bardzo uważać. Promieniowanie UV-A powoduje uszkodzenie kolagenu, co zmniejsza elastyczność skóry i przyspiesza jej starzenie się. Z kolei UV-B może być przyczyną pojawienia się objawów alergicznych. Długotrwałe wystawienie skóry na działanie UV-B nie jest wskazane, gdyż może zwiększać ryzyko występowania czerniaka - złośliwego nowotworu skóry, a także mniej złośliwych nowotworów takich jak rak płaskonabłonkowy i podstawnokomórkowy. Aby rozpoczęła się synteza witaminy D wystarczy kilkanaście minut na słońcu.

UV-A i UV-B a oczy

Rogówka absorbuje głównie promieniowanie UV-B, soczewka - UV-A. Oznacza to, że cała energia promieniowania zostaje przekazana danej tkance, a to może prowadzić do jej uszkodzenia. Niebezpieczne jest zarówno chwilowea jak i długotrwałe narażanie oka na bezpośrenidnie działanie słońca. W wyniku tego może bowiem dojść do posłonecznego uszkodzenia rogówki (photokeratitis) i zaćmy. Zagrożona jest także siatkówka, mimo iż dociera do niej niewielka ilość promieniowania słonecznego. Pod wpływem promini UV może dojść do zmian degeneracyjnych w najdującej się na siatkówce plamce żółtej. Może to skutkować pogorszeniem ostrości widzenia, zmniejszeniem pola widzenia (tzw. mroczek centralny) oraz zaburzeniem widzenia kolorów.

UV-C a życie

Promieniowanie UV-C jest szkodliwe dla organizmów żywych, gdyż uszkadza DNA i może prowadzić do powstania mutacji. Jednak zanim dotrze ono do kuli ziemskiej jest prawie całkowicie zatrzymywane przez warstwę ozonową. Z tego właśnie powodu tak ważne jest chronienie naszej planety przed zanieczyszczeniem powietrza powodującym tzw. dziurę ozonową.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz